שחפת


שחפת
Email
 

מהי מחלת השחפת?

שחפת (Tuberculosis) היא מחלה מידבקת הנגרמת מהחיידק מיקובקטריום טוברקולוזיס (Mycobacterium tuberculosis). היא פוגעת באופן השכיח ביותר בריאות, אך היא יכולה לפגוע גם במוח, בחוט השדרה, בכליות, בקשריות הלימפה או בעצמות.

שחפת נחשבת עדיין למחלה הזיהומית שגורמת להכי הרבה מקרי מוות בעולם, עם נתונים של למעלה מ- 2 מיליון מקרי מוות לשנה. יחד עם זאת, במדינות המפותחות, חלה בשנים האחרונות ירידה משמעותית בנתוני תחלואת השחפת וכפועל יוצא נרשמה ירידה דרמטית במקרי המוות. זאת לאור השיפור המתמיד בתנאי ההיגיינה והתברואה במדינות המפותחות, לאור הקמת מערך אופרטיבי לטיפול במחלה ולאור השימוש היעיל בטיפול אנטיביוטי ייעודי.

איך נדבקים בשחפת?

 • שחפת מועברת כאשר אדם בא במגע עם טיפות זעירות שנפלטות מהריאות או מדרכי הנשימה של אדם שנדבק. זה יכול לקרות על ידי שיעול, עיטוש, שירה, נגינה בכלי נשיפה, ובמידה פחותה יותר, בדיבור. אדם חייב לשאוף פנימה את חיידק השחפת כדי להידבק בזיהום.
 • הסיכון להידבקות בשחפת תלוי מאוד בעומס החיידקי וכן ביעילות התפקודית של מערכת החיסון של אותו אדם שנחשף לאותם חיידקים. הכלל הוא שככל שבטיפות הנפלטות מדרכי הנשימה של החולה יש יותר חיידקים (עומס חיידקי) וככל ששוהים יותר זמן בסביבתו, כך עולים בקשר ישיר סיכויי ההדבקה.
 • יחד עם זאת, ההדבקה בחיידק השחפת אינה גורמת ברוב הפעמים להתפרצות מחלה פעילה. רק חלק קטן (10%) מן הנדבקים בחיידקי השחפת יפתחו מחלת שחפת פעילה בשלב כלשהו במשך החיים.

מהם התסמינים לשחפת?

אותם 10% מהאנשים שנחשפו לשחפת עתידים לפתח שחפת פעילה. במקרים חמורים, המחלה יכולה להוביל למוות אם אינה מטופלת. התסמינים של שחפת פעילה כוללים:

 • שיעול קשה שנמשך יותר משבועיים
 • שיעול המלווה בפליטות דם או כיח
 • כאב חזה
 • חולשה או עייפות
 • ירידה במשקל או חוסר תיאבון
 • צמרמורות, חום והזעת לילה

חולה בשחפת פעילה יפריש בטיפות הנשימה שלו חיידקי שחפת ויזדקק לטיפול רפואי לטובת ריפוי המחלה. הטיפול הוא ארוך מאוד אבל כבר שבועיים לאחר טיפול יעיל החולה יפסיק להוות מקור להדבקה.

יתר 90% מהאנשים שנדבקים בזיהום שחפת לא יפתחו את המחלה. מצב זה נקרא שחפת רדומה. אנשים אלה לא ירגישו חולים, לא יפתחו תסמינים ולא ידביקו אחרים בשחפת. למעשה החיידקים שוהים בגוף אותו אדם אך הוא אינו מדביק אנשים אחרים כי הוא אינו חולה שחפת ריאות פעילה. אצל אדם כזה תופיע תגובה חיובית בבדיקה המתבצעת לשחפת (בדיקה עורית).

מי נמצא בסיכון לחלות בשחפת

המחלה נדירה בישראל. אך עדיין לא ניתן למנוע לחלוטין את הסיכון להידבק בשחפת מכיוון שהחיידקים של מחלת השחפת מופרשים על ידי החולה לאוויר, ובמקרים רבים החולים במחלה זו אינם מודעים לעובדה שהם חולים בשחפת (שחפת רדומה).

קיים סיכון מוגבר להידבק בשחפת במצבים הבאים:

 • מגע עם אדם שחולה בשחפת
 • אבחון קודם של שחפת ללא השלמת הטיפול
 • שימוש בסמים בלתי חוקיים בשאיפה או בהזרקה, המחלישים את מערכת החיסון
 • מגורים או עבודה באזורים עם שיעור גבוה של שחפת
 • ביקור במדינה ששיעור השחפת בה גבוה, או אם אדם נולד במדינה זו
 • מצבים רפואיים כגון HIV, איידס, סיליקוזיס, מחלת כליות הדורשת טיפול בדיאליזה, סוכרת
 • טיפולים תרופתיים המשפיעים על מערכת החיסון

האם ניתן למנוע את מחלת השחפת

המחלה נדירה בישראל, ולכן האפשרות להידבק בה נמוכה מאוד. רוב ההדבקות קורות כאשר שוהים זמן רב במקום סגור עם חולה שמפריש את החיידק.

עם זאת, לא ניתן למנוע את הסיכון להידבק באופן מוחלט משתי סיבות עיקריות:

 • חיידק השחפת מופרש על ידי האדם החולה אל האוויר
 • ייתכן והאדם החולה עדיין לא יודע שיש לו שחפת. בישראל כיום לא שכיח לחסן את האוכלוסייה כולה

בחיסון נגד שחפת (BCG) אלא רק קבוצות מסוימות השייכות לקבוצת הסיכון. לכן, התרכיב לשחפת לא ניתן כחלק משגרת החיסונים לציבור הרחב בארץ.

למטיילים הנוסעים למדינות שבהן שיעורי השחפת גבוהים, מומלץ להגיע לרופא המטפל או למרפאת מטיילים לפחות שישה שבועות לפני הנסיעה. כל אדם שמקום עבודתו כרוך בחשיפה לשחפת ישתתף בתכנית למניעה ובקרת זיהומים. בנוסף מומלץ להגיע לרופא המטפל במידה ומופיעים תסמינים או במידה ואדם חושד שנחשף לאדם חולה בשחפת.

בדיקת שחפת – כיצד היא מתבצעת, מתי ולמי?

ישנם שני סוגים של בדיקות לזיהוי שחפת: בדיקה עורית ובדיקת דם. הגורם הרפואי או ספק שירותי הבריאות הוא זה שבוחר באיזו בדיקת שחפת יש להשתמש, בהתאם לסיבת הצורך בבדיקה, זמינות הבדיקה ועלותה. באופן כללי, לא מומלץ לבדוק אדם במקביל גם בבדיקה עורית וגם בבדיקת דם לזיהוי הידבקות במחלת השחפת.

בישראל נהוג לבצע בדיקת זיהוי לשחפת באמצעות בדיקה עורית. הבדיקה מבוצעת על ידי הזרקת כמות קטנה של חומר נוזלי (הנקרא טוברקולין) לעור באזור האמה. אדם שעובר בדיקה עורית לשחפת, עליו לחזור תוך 48 עד 72 שעות אל גורם רפואי מיומן אשר יאבחן את התגובה לבדיקה על הזרוע. התוצאה, שלרוב מופיעה כבועית מורמת מעל העור, תלויה בגודל, בקושי או בנפיחות האזור. אצל אנשים שלא נדבקו או שלא תופיע תגובה לבדיקה, או שלא תופיע בועית או שתהייה בגודל לא משמעותי. הבועית שתיווצר כתגובה חיובית לבדיקה תעלם בדרך כלל לאחר פרק זמן קצר מאד.

חיסון נגד שחפת לאוכלוסיות היעד

קיים חיסון נגד שחפת (BCG), אך לאור הצלחת התוכנית הלאומית למיגור מחלת השפעת, ולאור הירידה הדרמטית בסיכון לתחלואה במחלה זו, לא נהוג לחסן את כלל הציבור בארץ בחיסון זה. ההמלצה לחיסון היא רק בעבור קבוצות ספציפיות באוכלוסייה הנמצאות בסיכון יתר.

כיצד ניתן לטפל במי שחלה בשחפת?

שחפת היא מחלה הניתנת לטיפול ולריפוי באמצעות אנטיביוטיקה.

הטיפול הרפואי ניתן בשיטה של השגחה ישירה בלבד ונחשב ליעיל מאוד, אך זאת רק במידה ומקפידים למלא אחרי הוראות הטיפול האנטיביוטי בצורה עקבית ובכמות המומלצת, וזאת למשך תקופה ממושכת של לפחות חצי שנה. הפסקה של לקיחת הכדורים עלולה לגרום להופעה מחודשת של השחפת, ונטילה חלקית של מהתרופות עלולה לגרום להתפתחות חיידקים העמידים לתרופות. לכן יש חשיבות גדולה להקפיד ולמלא בדקדקנות אחרי הוראות הרופא ולקחת את כל התרופות, לפי הנחיות והכמות שהגדיר הרופא לפרק זמן של שישה חודשים לפחות, בכפוף להנחיות הרופא המטפל.

לקבלת מידע נוסף על שחפת, בדיקות, מניעה וטיפול, פנו לרופא המטפל.

 

ייתכן ויעניין אותך עוד:

שפעת - מה התסמינים וכל כמה זמן להתחסן?

שלבקת חוגרת - הנה מה שעוד לא ידעתם על המחלה

מרפאות מטיילים בישראל - הרשימה המלאה

שעלת - מה הטיפול הנכון ואיך ניתן להימנע

הגנה מפני שפעת מתאימה בכל גיל

האם החיסונים של בני המשפחה שלכם עדכניים?

 

 

 

מקורות

 1. Government of Canada. Health. Diseases and Conditions. Diseases. Tuberculosis (TB). For Health Professionals. https://www.canada.ca/en/public-health/services/diseases/tuberculosis-tb/health-professionals-tuberculosis-tb.html
 2. Government of Canada. Health. Diseases and Conditions. Diseases. Tuberculosis (TB). https://www.canada.ca/en/public-health/services/diseases/tuberculosis.html
 3. Ministry of Health Israel. Disease. TB. Treatment.https://www.health.gov.il/Subjects/disease/TB/Pages/treatment.aspx
 4. https://www.health.gov.il/Subjects/disease/TB/Pages/History.aspx
 5. https://www.health.gov.il/Subjects/disease/TB/Pages/treatment.aspx
 6. https://www.cdc.gov/tb/topic/testing/tbtesttypes.htm#:~:text=The%20TB%20skin%20test%20is%20performed%20by%20injecting%20a%20small,a%20reaction%20on%20the%20arm
 7. https://www.health.gov.il/Subjects/disease/TB/Pages/default.aspx