שלבקת חוגרת (הרפס זוסטר)


שלבקת חוגרת
Email

מה היא שלבקת חוגרת

שלבקת חוגרת, הידועה גם בשם הרפס זוסטר, היא זיהום נגיפי שמתבטא בפס של פריחה כואבת על העור המלווה בשלפוחיות, לרוב בצד אחד של הגוף.1

השכיחות והחומרה של שלבקת חוגרת וסיבוכיה עולות עם הגיל. שלבקת חוגרת אינה נגרמת ע"י אותו נגיף שגורם להרפס באברי המין, שהוא מחלה המועברת ביחסי מין.

מי בסיכון לחלות בשלבקת חוגרת

כל אדם שחלה באבעבועות רוח יכול ללקות בשלבקת חוגרת, אם כי מרבית האנשים שילקו בה הם מעל גיל 50 או בעלי מערכת חיסון מוחלשת. דוגמאות של אנשים עם מערכת חיסון מוחלשת כוללות אנשים עם סרטן, HIV, איידס, או כאלה שלוקחים תרופת המחלישה את מערכת החיסון שלהם. גירוד הפריחה שמופיעה בשלבקת חוגרת יכול אף לגרום לזיהום משני אם חיידקים מזיקים חודרים לגוף דרך הפצעים פתוחים. אנשים שמפתחים שלבקת חוגרת בדרך כלל סובלים מאפיזודה אחת של המחלה לאורך חייהם, אך אפשרי שתהיה שנייה או אפילו שלישית.

מי בסיכון לחלות בשלבקת חוגרת

כל אדם שחלה בעבר באבעבועות רוח יכול ללקות בשלבקת חוגרת, אם כי מרבית האנשים שילקו בה הם מעל לגיל 50 או בעלי מערכת חיסון מוחלשת כגון אנשים עם סרטן, איידס, או כאלה שלוקחים תרופת המחלישה את מערכת החיסון שלהם. גירוד הפריחה שמופיעה בשלבקת חוגרת יכול לגרום לזיהום משני אם חיידקים מזיקים חודרים לגוף דרך הפצעים הפתוחים . אנשים שמפתחים שלבקת חוגרת בדרך כלל סובלים מאירוע אחד של הופעת המחלה לאורך חייהם, אך עדיין אפשרי שתהיה הופעה שנייה או אפילו שלישית.

מה הם התסמינים של שלבקת חוגרת

שלבקת חוגרת מתבטאת בהופעת פריחה מכאיבה שמתפתחת בצד אחד של הפנים או הגוף.

 • לפני שהפריחה מתפתחת, אנשים מרגישים בדרך כלל כאב, עקצוץ או גרד באזור שבו תופיע הפריחה.
 • הפריחה יכולה להופיע בכל מקום בגוף, אם כי בדרך כלל תופיע כפס אחד בצד ימין או שמאל של הגוף.
 • הפריחה מורכבת מקבוצות של שלפוחיות קטנות מלאות נוזל, שמתייבשות, מגלידות ונרפאות (בדומה לאבעבועות רוח) בתוך מספר שבועות.
 • יש אנשים שסובלים מכאב חמור ומגביל סביב אזור הפריחה שנמשך חודש או יותר.
 • לעתים נוצרות צלקות שנשארות מתהליך הריפוי.
 • שלבקת חוגרת יכולה לערב את העיניים, ולגרום לצלקות ולעיוורון.
 • תסמינים אחרים של שלבקת חוגרת כוללים חום, כאבי ראש, צמרמורות ובעיות עיכול.

כיצד המחלה מועברת

שלבקת חוגרת מתרחשת כאשר הנגיף הגורם גם לאבעבועות רוח (וריצלה זוסטר) משופעל בגוף. נגיף אבעבועות הרוח נותר רדום (בלתי פעיל) בגוף גם לאחר שאדם החלים מהזיהום הראשוני (אבעבועות רוח). מסיבות שאינן ידועות לאשורן, הנגיף יכול לשפעל את עצמו כעבור שנים, ולגרום לשלבקת חוגרת, על פי רוב שנים רבות אחרי שהאדם חלה באבעבועות רוח. השכיחות והחומרה של שלבקת חוגרת וסיבוכיה עולות עם הגיל.

איך ניתן למנוע הופעת שלבקת חוגרת

הדרך הטובה ביותר לסייע בהגנה מפני הופעת שלבקת חוגרת היא חיסון. אף שעדיין ניתן לחלות בשלבקת חוגרת אחרי שמתחסנים, הסיכון פוחת בפי 4 עד פי 12 בהשוואה לאנשים שלא התחסנו. חיסון חדש לשלבקת חוגרת מיועד לבני 50 ומעלה , כאשר בני 65 ומעלה זכאים לחיסון זה ללא עלות במסגרת סל הבריאות .

דרכי טיפול בשלבקת חוגרת

בשלבקת חוגרת מטפלים בדרך כלל במתן תרופה אנטי-ויראלית להפחתת משך התסמינים וחומרתם. התרופה יעילה יותר כאשר היא נלקחת בשלושת הימים הראשונים להופעת הפריחה. ניתן לקבל תרופות נוספות במרשם לניהול תסמיני הכאב והנפיחות.

 

ייתכן ויעניין אותך עוד

שעלת - סימנים וטיפול במחלה

חיסון נגד שפעת - כל המידע

הגנה מפני שפעת בכל גיל

האם החיסונים של בני משפחתך עדכניים?

כלבת - מה אתם באמת יודעים על המחלה


 

מקורות

 1. https://www.cdc.gov/shingles/about/symptoms.html
 2. https://www.who.int/publications/i/item/who-wer-8925-265-288
 3. https://www.health.gov.au/health-topics/shingles-herpes-zoster
 4. https://www.maccabi4u.co.il/22114-he/Maccabi.aspx?TabId=22116_22117_22118
 5. https://www.health.gov.au/health-topics/shingles-herpes-zoster
 6. https://www.maccabi4u.co.il/22114-he/Maccabi.aspx?TabId=22116_22117_22122