אבעבועות רוח (וריצלה)


אבעבועות רוח
Email

אודות אבעבועות רוח

אבעבועות רוח היא אחת ממחלות הילדים השכיחות ביותר, ונחשבת למחלה מידבקת מאוד, הנגרמת מנגיף הוריצלה זוסטר, נגיף דנ"א ממשפחת נגיף ההרפס. לאחר פרק הזמן הראשוני של מחלת אבעבועות הרוח, הנגיף נשאר חבוי במערכת העצבים בגוף, ויכול להפעיל את עצמו מחדש מאוחר יותר בחיים, ולגרום להופעת הרפס זוסטר, הידוע כשלבקת חוגרת.

מי בסיכון לחלות באבעבועות רוח

מחלת אבעבועות הרוח נפוצה מאוד ברחבי העולם ובקהילות עירוניות המאוכלסות בצפיפות. כל מי שלא חלה בעבר באבעבועות רוח, או לחילופין לא התחסן כנגד אבעבועות רוח, הינו בעל סיכוי מוגבר לחלות במחלה. חשוב לדעת שאבעבועות רוח גרמה ועדיין גורמת לאשפוזים רבים בכל שנה, כאשר הרוב המוחלט של החולים במחלה זו הינם ילדים. מחלת אבעבועות רוח עשויה להיות חמורה במיוחד אצל תינוקות, ילדים, מתבגרים, נשים בהריון, ואנשים עם מערכת חיסונית מוחלשת. מאז הנהגת החיסון השגרתי למחלה בישראל בשנת 2007, נרשמה ירידה בתחלואה ובאשפוזים עקב אבעבועות רוח.

מהם התסמינים לאבעבועות רוח

לאחר ההדבקה עשויים לחלוף עשרה עד עשרים ואחד ימים עד להופעת התסמינים. החולים מידבקים מאוד החל מיום או יומיים לפני התפרצות הפריחה, ועד זמן קצר לאחר ההתפרצות.

הסימפטום הנפוץ ביותר של אבעבועות רוח הינו פריחה עורית שהופכת לשלפוחיות מגרדות ומלאות נוזלים, אשר הופכות בסופו של דבר לגלדים. הפריחה עשויה להופיע תחילה על החזה, על הגב ועל הפנים, ובהמשך להתפשט לכל הגוף, כולל לתוך חלל הפה, העפעפיים או לאזור איברי המין.

משך המחלה הוא חמשיה עד שבעה ימים בקירוב, והיא נמשכת עד שהנגעים בעור מגלידים. בנוסף לפריחה העורית, התסמינים הראשונים כוללים חום קל, כאב ראש קל, נזלת ותחושת חולי כללית.

תסמינים אופייניים של אבעבועות רוח:

 • נגעים בעור בכל חלקי הגוף, כולל הקרקפת והרקמות הריריות של הפה ודרכי הנשימה העליונות
 • נגעים מלאי נוזל
 • נגעים המופיעים ב"מחזורים", כאשר נגעים ישנים יכולים להתקיים לצד הופעת נגעים חדשים.
 • רמת חומרה הנעה מקלה (נגעים ספורים) עד חמורה (חום ופריחה מפושטת).

כיצד נדבקים באבעבועות רוח

אבעבועות רוח היא מחלה מדבקת מאוד של בני אדם בלבד. הנגיף מתפשט בקלות מאנשים שיש להם אבעבועות רוח לאחרים שמעולם לא חלו במחלה או מעולם לא חוסנו כנגד הנגיף. הנגיף מתפשט בעיקר דרך מגע קרוב עם אדם שיש לו אבעבועות רוח ע"י מגע ישיר בנוזל שבתוך הנגעים, או שהוא נישא באוויר מדרכי הנשימה

לאחר חשיפה לאדם החולה באבעבועות רוח עוברים כשבועיים עד שהאדם שנחשף ונדבק יפתח בעצמו את המחלה. אם אדם אשר למרות שחוסן בעבר כנגד הנגיף חולה במחלה, הוא עדיין יכול להפיץ ולהעביר אותה לאחרים. עבור רוב האנשים, תחלואה באבעבועות רוח מספקת הגנה לכל החיים. עם זאת, אנשים מעטים יחלו באבעבועות רוח יותר מפעם אחת במשך חייהם; אם כי מדובר בתופעה שאיננה שכיחה.

חיסון נגד אבעבועות רוח

ניתן לסייע במניעת אבעבועות רוח באמצעות מתן חיסון שכן רוב האנשים שמקבלים את החיסון לא יחלו באבעבועות רוח.

חיסון כנגד אבעבועות רוח נחשב לבטוח מאוד וליעיל במניעת המחלה. אם אדם אשר חוסן בכל זאת חולה באבעבועות רוח, המחלה לרוב קלה עם מספר מופחת משמעותית של נגעים אדומים בעור. החיסון מונע כמעט את כל המקרים של מחלה חמורה. החיסון ניתן בשתי מנות: המנה הראשונה ניתנת לתינוק בגיל 12 חודשים, והשנייה בכיתה א'.

בנוסף, בידוד יכול לצמצם את התפשטות המחלה:

 • הימנעו משהייה במקומות ציבוריים במשך חמישה ימים לפחות לאחר הופעת מחזור הנגעים הראשון.
 • התקשרו לתאם מראש הגעתכם לרופא כדי לצמצם חשיפה לאבעבועות רוח של מטופלים אחרים המבקרים במרפאה.
 • הרחיקו ילדים חולים מבית הספר או ממקומות ציבוריים עד שהנגעים העוריים האחרונים יגלידו וייפלו.
 • כבסו או חטאו חפצים שעשויים היו לבוא במגע עם נוזל השלפוחיות או עם הפרשות מהאף או הגרון.
 • יש לבדוק את מצב החיסון של מי שבא במגע עם אדם חולה, במיוחד ילדים (האם מחוסן).
 • יש לפנות לרופא להשלמת מנות החיסון הדרושות אם החיסון אינו מלא.

מהו הקשר בין אבעבועות רוח לשלבקת חוגרת?

שלבקת חוגרת (הרפס זוסטר) היא מחלה שנחשבת נדירה בקרב ילדים, אך היא שכיחה מאוד בקרב מבוגרים, שנדבקו וחלו באבעבועות רוח בילדותם.

לאחר ההידבקות, התחלואה וההחלמה מאבעבועות רוח, הנגיף נותר רדום בתאי עצב בגוף ועלול לפעול שוב ולגרום לזיהום משני - הרפס זוסטר, המכונה בדרך כלל "שלבקת חוגרת". אירוע זה בדרך כלל מתרחש אצל מבוגרים בגילאי 50 שנים ומעלה או אצל אנשים עם מערכת חיסון ירודה וקשורה לפריחה כואבת של שלפוחיות, המופיעה לרוב כחגורה צרה סביב אזור החזה, שעלולה לגרום לפגיעה עצבית קבועה. חשוב לדעת שהחיסון נגד אבעבועות רוח מפחית מאוד את הסיכון להתפתחות עתידית של שלבקת חוגרת.

דרכי טיפול והקלה על אבעבועות רוח

בבית ניתן להקל על תסמיני אבעבועות רוח בדרכים הבאות:

 • תחליב קלמין או אמבט של שיבולת שועל קולואידית – להקלה על הגרד
 • מתן משככי כאבים דרך הפה – להקלה על חום וכאבים (יש להיוועץ ברופא המטפל לפני נטילת משככי כאבים)

יש לנסות למזער ככל הניתן שריטות וגירודים בשלפוחיות וזאת כדי למנוע את התפשטות הנגיף לאזורים נוספים בגוף, וכן להימנע מזיהום חיידקי של הנגעים. שמירה על ציפורניים גזוזות יכולה לסייע במניעת גירוד ופציעת השלפוחית ובכך מניעת זיהומן בחיידקים.

הרופא עשוי לתת מרשם לתרופות אנטי-ויראליות לאנשים החולים באבעבועות רוח העלולים לפתח מחלה חמורה, כולל:

 • אנשים בריאים מעל גיל 12 שנים
 • אנשים עם מחלה כרונית של העור או הריאות
 • אנשים המקבלים טיפול בסטרואידים
 • נשים בהיריון

מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ רפואי לאחר הופעת תסמינים המזכירים אבעבועות רוח. לקבלת מידע נוסף על אבעבועות רוח, טיפול ומניעה, אנא פנה אל הרופא המטפל.

ייתכן ויעניין אותך עוד:

מנינגוקוק - חיסון ומניעה

תסמינים לשפעת - כך מזהים

זיקה - וההשפעה על פריון והריון

הגנה מפני שפעת - באיזה גיל כדאי להתחסן

חיסון נגד שעלת - מה התסמינים?

 

מקורות

 1. Public Health Agency of Canada. Varicella (Chickenpox) (2012). http://www.phac-aspc.gc.ca/im/vpd-mev/varicella-eng.php
 2. Centers for Disease Control and Prevention. Chickenpox (Varicella): About Chickenpox (2016). https://www.cdc.gov/chickenpox/about/index.html
 3. Centers for Disease Control and Prevention. Chickenpox (Varicella): Signs & Symptoms (2016). https://www.cdc.gov/chickenpox/about/symptoms.html
 4. Ministry of Health Israel. Vaccination of Infants. Varicella. https://www.health.gov.il/Subjects/pregnancy/Childbirth/Vaccination_of_infants/Pages/vericella.aspx
 5. Centers for Disease Control and Prevention. Chickenpox (Varicella): Prevention & Treatment (2016). https://www.cdc.gov/chickenpox/about/prevention-treatment.html
 6. https://www.clalit.co.il/he/your_health/kids/childs/Pages/measles.aspx
 7. https://www.cdc.gov/chickenpox/about/symptoms.html
 8. https://www.cdc.gov/chickenpox/about/index.html
 9. https://www.cdc.gov/chickenpox/about/transmission.html
 10. https://www.who.int/teams/health-product-and-policy-standards/standards-and-specifications/vaccine-standardization/varicella#:~:text=Varicella%20(chickenpox)%20is%20an%20acute,humans%20are%20the%20only%20reservoir
 11. https://www.cdc.gov/chickenpox/about/prevention-treatment.html