מפת נסיעות

Add to my Report Email

מידע על חיסונים לנוסעים לחו"ל

קראו על יעד הנסיעה שלכם כדי להתעדכן בחדשות הבריאות האחרונות לקראת הנסיעה. בחרו מדינה (בלחיצה עליה במפה או חיפוש שמה למטה) לקבלת מידע נוסף.

 
 
 
 
Map Data
Map data ©2017 Google, INEGI
 
 
Map DataMap data ©2017 Google, INEGI
Map data ©2017 Google, INEGI
 
 
 
 
 
1000 km 
 
 
 
 
 
 

האזינו לפודקאסט בנושא רפואת וחיסוני מטיילים עם ד"ר יעל פארן, סגנית המערך למחלות זיהומיות ומנהלת מרפאת המטיילים בבית החולים איכילוב על רפואה גיאוגרפית וכיצד עלינו להתכונן לקראת טיסה לחו"ל,

ינואר 2023 MAT-IL-2300085

חיסוני מטיילים

טיסות ונסיעות לחו"ל הן לרוב חוויות מרגשות ושוברות שגרה, בהן אנו נחשפים לאתרים ולתרבויות חדשות בעולם. אך נסיעות בינלאומיות יכולות להוות עבורנו גם חשיפה לסיכונים שונים לבריאות, בהתאם למאפייני היעד ואופי הטיול. כיצד ניתן להיערך מבעוד מועד בניסיון למזער סיכונים אלו?

כשאנו נוסעים לחו"ל אנו עשויים להיתקל בשינויים משמעותיים מאוד לעומת תנאיי המחיה המוכרים לנו, להם אנו מורגלים. זה יכול להיות שינוי רדיקלי בגובה, בלחות, בטמפרטורה וגם בסביבת הווירוסים והחיידקים להם אנו עלולים להיחשף. כל אלו עלולים להוות איום על בריאותנו. בנוסף, אנו עלולים להיחשף לסיכונים בריאותיים חמורים באזורים בהם תנאי המחיה, ההיגיינה, הביטחון והתברואה אינם מספקים, שירותי הרפואה אינם מפותחים דיים ומים נקיים אינם תמיד זמינים.

יש לקחת בחשבון שביקור במדינה אחרת יכול לחשוף אותנו למחלות שבדרך כלל אינן מצויות בישראל. לכן, מומלץ לאנשים המתכננים נסיעה לחו"ל לפנות לייעוץ מקצועי במרפאת מטיילים, להכיר וללמוד את הסכנות הפוטנציאליות ביעדים הרלוונטיים ולהבין כיצד ניתן להתגונן בצורה הטובה ביותר מבעוד מועד, זאת במטרה לנסות ולמזער את הסיכון לחלות במחלות.

חיסוני מטיילים (המכונים גם בוסטרים או חיסוני דחף) מסייעים בהגנה עלינו מפני מחלות שלרוב אינן נמצאות או שכיחות במדינה שלנו. התחסנות כנגד מחלות מסוימות היא אחת הפעולות הכי יעילות שאנו יכולים לעשות בכדי לסייע בהגנה על בריאותנו בעת השהייה בחו"ל.

מפת חיסונים

באיזה חיסונים עלי להתחסן לקראת נסיעה לחו"ל?

ראשית, עלינו להיות מודעים ומעודכנים בחיסוני השגרה שלנו, נסיעה זו הזדמנות מצוינת לוודא שהחיסונים שלנו עדכניים ולהשלים חיסוני שגרה במידת הצורך. במרפאת מטיילים סביר מאוד שלאדם מסוים יינתנו המלצות שונות לעומת אדם אחר, וזאת כמובן בהתאם ליעד, משך התקופה, ההיסטוריה הרפואית של אותו אדם, אופי הנסיעה, הפעילויות המתוכננות שלו ועוד משתנים. חשוב להתייעץ ולשתף ככל הניתן במסלול הטיול שלך עם הצוות המקצועי המוסמך לכך במרפאות המטיילים הרשמיות בארץ, וזאת כדי לוודא קבלת חיסונים וטיפול מונע מותאם ליעד.

מתי צריך להתחסן לפני טיול לחו"ל?

יש להגיע למרפאת מטיילים כ- 6 שבועות לפחות לפני מועד הנסיעה, מכיוון שיש חיסונים הניתנים כסדרה.

היכן ניתן לקבל ייעוץ וחיסונים?

  • במרפאות המטיילים של משרד הבריאות בלשכות הבריאות.
  • במרפאות מחוץ למשרד הבריאות (עלויות החיסונים באחריותן הבלעדית של המרפאות החיצוניות)

מהן המלצות החיסונים לטסים לחו"ל?

באופן כללי ניתן לומר שההמלצות מחולקות לשלוש קבוצות בהתאם לסוג הנסיעה

  1. נוסעים לתקופה קצרה- יעד הנסיעה הוא ישוב עירוני והלינה היא בבתי מלון מדרגה גבוהה.
  2. אנשי עסקים הנוסעים נסיעות חוזרות או מטיילים בטיול מאורגן לתקופה של עד חודש ימים, הכולל סיורים לא מאורגנים. כאשר הנסיעה כוללת גם סיורים וביקורים באזורים בהם עלולה בהסתברות גבוהה להיות חשיפה ליתושים ולמחלות זיהומיות עקב תנאי תברואה ירודים, לעיתים יומלץ להוסיף המלצות המיועדות לקבוצה מספר 3.
  3. תרמילאים או יוצאים לטיול מאורגן לתקופה של מעל חודש ימים בעל אופי של טיול תרמילים, טיול אתגרי, או לנוסעים היוצאים לביקורים חוזרים ונשנים ליעדים בהם עלולה להיות חשיפה מוגברת למחלות נגדן מומלץ לקבל חיסונים וטיפול מונע, בין אם הנסיעה היא נסיעת עסקים או ביקור משפחה או חברים.

הרופאים במרפאת המטיילים ידעו להמליץ לכל מטייל מהם החיסונים המומלצים עבורו בהתאם לקבוצה אליה הוא משתייך ולנתונים האישיים שלו.

מקורות: